Wystawy kotów egzotycznych

Wystawy kotów egzotycznych

Wszystkie wystawy rasowych zwierząt organizowane są w oparciu o ustalone zasady. Prezentacja kocich piękności znacznie różni się od wystaw psów. Przede wszystkim w odmienny sposób prezentuje się koty. Na takiej wystawie spotykają się hodowcy z całego nieraz świata, nie tylko po to aby zaprezentować swych podopiecznych ale również wymienić uwagi, spostrzeżenia i doświadczenia dotyczące tychże zwierząt.

W Polsce tego rodzaju spotkania organizowane są przez Stowarzyszenie Kotów Rasowych przeważnie co miesiąc. Stowarzyszenie to jest członkiem FIFe tak więc wszystko odbywa się pod kontrolą odpowiednich osób i z zachowaniem wszystkich najostrzejszych reguł. Podczas pokazu koty inaczej niż psy, które mogą biegać swobodnie po wybiegu prezentowane są w klatkach. W ten sposób publiczność może je podziwiać.

Wszystkie koty biorące udział w wystawie podzielone są według pewnych kategorii a mianowicie kocięta w wieku od 3 do 6 miesięcy, koty starze od 6 do 10 miesięcy oraz dla kotów powyżej 10 miesiąca życia. Również w oparciu o te podziały dokonuje się oceny. Ponadto bierze się pod uwagę podział kocich piękności według ras które podzielone są na 4 kategorie wystawowe:

koty długowłose: perskie i koty egzotyczne
koty półdługowłose: kot norweski leśny, birmański, angora turecka, turecki van, kot syberyjski, ragdoll oraz amerykański curl i maine coon
koty krótkowłose do których między innymi zalicza się kota bengalskiego, brytyjskiego krótkowłosego, sfinksy i kota europejskiego krótkowłosego
koty syjamskie i orientalne- długo i krótkowłose
Koty z wszystkich wymienionych kategorii ubiegają się o tytuł Championa a dodatkowo we wszystkich kategoriach wybierany jest jeden najlepszy kot. Przyznaje się również tytuł najlepszego z najlepszych. Najwyższym wyróżnieniem jakie może zdobyć kot jest tytuł zwycięzcy świata przyznawany na corocznej wystawie światowej, organizowanej przez FIFe.

Każdy kot uczestniczący w wystawie musi być zdrowy, ponadto musi przejść rutynowe badanie dokonane przez lekarza weterynarii opiekującego się wystawą. Duże znaczeni ma tutaj badanie futra i skóry, gdyż często koty zarażają się różnymi chorobami skórnymi właśnie podczas wystaw. Bardzo ważne są także aktualne obowiązkowe szczepienia kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *