Ruja u kotów

Ruja u kotów. Jest to zespół objawów znamionujących gotowość samicy do kopulacji. Ruja sterowana jest hormonalnie, głównie estrogenami, i związana z dojrzewaniem komórek jajowych. U niektórych gatunków, na przykład u kotów domowych, stan pobudzenia płciowego występować może wielokrotnie w ciągu roku (gatunki poliestryczne), u innych raz w roku (gatunki monoestryczne) albo jeszcze rzadziej. Występowanie rui wyznacza u niektórych kotów pory (okresy) godowe, kiedy to dochodzi do kopulacji; jest ona bodźcem do wydzielania z jajników dojrzałych komórek jajowych, czyli owulacji (jajeczkowania), zwanej w takim wypadku owulacją prowokowaną (godowe zachowania). Dlatego aby zapewnić wystąpienie owulacji u samicy, kopulacja jest powtarzana wielokrotnie. Zapłodnione komórki jajowe rychło podlegają podziałom, stając się wczesnymi zarodkami. Zstępują one z jajowodów do rogów dwurożnej macicy i zagnieżdżają się w jej ściankach (implantacja). Po zapłodnieniu objawy rui wkrótce zanikają, jeśli natomiast do kopulacji nie dochodzi, ruja się przedłuża.

U kotek domowych trzymanych pojedynczo częstość występowania rui bywa indywidualnie zróżnicowana, a w skrajnych przypadkach może przejść w stan ciągły. Kotka w rui wydaje śpiewne lub zawodzące nawoływania, pozostawia w wielu miejscach małe porcje moczu jako sygnały zapachowe, jest niespokojna, stara się wymknąć z domu i zatraca niezbędną ostrożność wobec niebezpieczeństw. Staje się nadpobudliwa, reaguje głosem, postawą „jamniczą” (lordozą) i dreptaniem tylnymi nogami na rozmaite bodźce ze strony zwierząt i ludzi.

U kotek przebywających w grupie ruja nie przebiega tak spektakularnie, ponieważ samce rozpoznają je niezwłocznie i wkrótce dochodzi do zapłodnienia. Charakterystyczną dla rui gotowość samicy do kopulacji określa się mianem receptywności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *