Przyjazne koty syjamskie

Przyjazne koty syjamskie

Od pewnego czasu dużym zainteresowaniem wśród hodowców cieszą się koty syjamskie, które są nie tylko przyjazne, ale i pięknie wyglądają. Oczywiście, ich wizerunek jest uzależniony od tego czy mówimy o syjamie starego typu, czy o nowoczesnym kotku syjamskim.

Otóż, ten pierwszy charakteryzuje się okrągławą głową, a drugi nieco klinowatą. Ponadto, pierwotne zwierzaki było nieco bardziej muskularne i cięższe od swym następców, którzy wyróżniają się smukłą sylwetką, długimi kończynami, niebieskimi oczami i krótkim delikatnym futerkiem. Nie ulega wątpliwości to, że znakiem rozpoznawczym syjamów są znaczenia na głowie, uszach, kończynach i ogonie. Należy też podkreślić to, iż kocury ważną przeciętnie 2,5 – 4,5 kg, zaś kotki 2,5 – 3,5 kg. Poza tym, koty syjamskie posiadają przyjazne usposobienie, są towarzyskie, źle znoszą samotność. Z pewnością, bardzo przywiązują się do swojego właściciela, z którym najchętniej spędzałyby cały dzień. Warto podkreślić to, iż stanowią rewelacyjne towarzystwo dla dzieci, z którymi lubią się bawić. Nie zapominamy także o tym, iż są one inteligentnymi zwierzakami, które szybko się uczą, pojmują w lot wszystkie polecenia i zazwyczaj chętnie je wykonują.

Z pewnością, hodowla syjama nie jest taka kłopotliwa, jakby się mogło wydawać. Otóż, jego futerko jest krótkie, w związku z czym należy je tylko kilka razy w tygodniu przeczesać odpowiednim grzebieniem. Nie zapominamy o regularnym obcinaniu pazurków, czyszczeniu oczu i uszów. Oprócz tego, bardzo ważną rolę odgrywa tu zbilansowana dieta, a także właściwa opieka lekarska. Mowa tu nie tylko o szczepieniach ochronnych, ale i o badaniu krwi i elektrokardiogramem, które zezwalają na wczesne zdiagnozowanie ewentualnych chorób narządów. Warto podkreślić to, iż w latach 90. próbowano odtworzyć stary typ kota syjamskiego i dla odróżnienia nazwano go kotem tajskim. Otóż, podobnie jak swój pierwowzór posiada okrągłą głowę, czoło i policzki uwydatnione oraz milutkie futerko, zwykle w kolorze brązowym lub kremowym. Godny uwagi jest też kot syberyjski, który jest niezwykle przyjaznym czworonogiem. Charakteryzuje się kępkami włosom pomiędzy palcami u kończyn, długim i wypukłym nosem oraz frędzelkami u uszów. Posiada spokojny temperament, kocha pieszczoty i jest najmniej groźny dla alergików, gdyż ma niewiele alergenów.

Nie ulega wątpliwości to, iż warto hodować milutkiego kotka, gdyż jest wiernym kompanem, chociaż w przypadku rasowych zwierzaków, musimy się liczyć z tym, iż kosztują one niemało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *