Pielęgnacja kotów półdługowłosych

Pielęgnacja kotów półdługowłosych

Odnosząc się do tematu pielęgnacji kociej sierści nie sposób pominąć faktu, iż zwierzęta te są bardzo czyste, zapewne dlatego, w wielu przypadkach potrafią same zadbać o czystość i doprowadzić swoją sierść do odpowiedniego wyglądu. Trzeba jednak zaznaczyć, iż ten fakt nie zwalnia właścicieli z obowiązku dbania o kocie futerko.

Aby dobrze zrozumieć jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja kotów, powinniśmy uświadomić sobie, że kocia sierść składa się z podszerstka (spodnia warstwa okrywy włosowej chroniąca zwierzę przed niskimi temperaturami) oraz włosów okrywowych. Włosy okrywowe powinny być błyszczące, wszelkie zmatowienie świadczy o uszkodzeniu komórek włosa oraz ich niedostatecznym odżywieniu, dlatego dzięki uważnej obserwacji kociej sierści możemy postawić pierwszą diagnozę lub wysnuć wnioski o potrzebie udania się do weterynarza.

Systematyczne czesanie kota ułatwia mu codzienną pielęgnację. Do tego zabiegu należy stosować różnego rodzaju grzebienie, szczotki, zgrzebła. Najważniejsze jest, aby usunąć z powierzchni skóry martwe włosy.

Zdecydowanie najwięcej pracy wymagają koty długowłose i półdługowłose, takie jak te należące do rasy Maine Coon. Ich pielęgnacja powinna w dużej mierze polegać na rozczesywaniu przy pomocy zgrzebła lub metalowego grzebienia o szeroko rozstawionych zębach.Jest to bardzo ważne, bo dzięki tej czynności właściciele zapobiegają powstawaniu kołtunów, które należy wycinać, a w skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zgolenia całej sierści. W przypadku czesania sierści trudnej (kotów długowłosych i półdługowłosych) warto stosować specjalny puder, który nie tylko ułatwia rozczesywanie, ale również działa odświeżająco i oczyszczająco. Przyglądając się mowie kociego ciała możemy wówczas zaobserwować pełne zadowolenie u naszych pupilów.

Warto także zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do psów, kotów właściwie nie trzeba kąpać i nie wolno robić tego bez potrzeby. Jest to trudne zadanie dla właściciela, ponieważ większość kotów nie lubi wody. Gdy jednak kąpiel jest konieczna warto przygotować odpowiednią temperaturę wody, należy także pamiętać, że zwierzę należy troskliwie osuszyć, ponieważ taka kąpiel może w konsekwencji spowodować przeziębienie kota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *