Pielęgnacja kotów egzotycznych

Pielęgnacja kotów egzotycznych

Koty egzotyczne będące krzyżówką persa i kota krótkowłosego, mają zazwyczaj futro dosyć krótkie lub półdługie więc nie wymagają tak częstego czesania jak na przykład persy czy koty norweskie leśne.

Koty długowłose potrzebują szczotkowania, między innymi dlatego, że poprawia ono ukrwienie skóry a po drugie zapobiega powstawaniu kołtunów, które ciężko jest potem rozczesać. Zabieg czesania u kotów perskich powinno się wykonywać codziennie i używać do tego metalowego grzebienia. Ważna jest także kąpiel do której muszą przywyknąć już małe kocięta, gdyż w starszym wieku będzie ciężko przyzwyczajać do kąpieli, które skądinąd w przypadku tej rasy są konieczne.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne jakie właściciele swoich pupili powinni wykonywać, zależą od rasy oraz okrywy włosowej kota. Czesanie i szczotkowanie są ważne nie tylko ze względu na estetykę i piękny wygląd, ale również z uwagi na zdrowie. Kot często sam liże swe futro jeśli do jego układu pokarmowego dostaje się duża ilość luźnych kłaczków mogą one spowodować zator, który sprawi, że zwierzę nie będzie w stanie jeść. Lekarze weterynarii w ciężkich przypadkach zalecają podanie 1 łyżki płynnej parafiny. Dlatego też ilość zbędnego, wypadającego owłosienia powinno się wyczesywać.

Bardzo ważną rzeczą jest również dbałość o stan kociego uzębienia. Co prawda nie psuje się ono tak szybko jak u człowieka, ale może występować kamień nazębny. Mają go najczęściej koty karmione pokarmami płynnymi, natomiast podawanie suchej karmy zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Często jest on przyczyną infekcji dziąsła, która może doprowadzić nawet do wypadania zębów. Jeśli zauważymy taki żółty lub brunatny nalot na zębach pupila należy udać się do lekarza w celu jego usunięcia.

Co więcej koty, również gubią mleczne zęby na miejsce których wyrastają nowe stałe zęby, tak więc w przypadku zwierzaków trzymanych w domu ich właściciel mogą znajdować zęby w mieszkaniu. U kota proces ten następuje około 6 miesiąca i może być on wtedy bardziej niespokojny niż zwykle.

Poza tym właściwa pielęgnacja kociego przyjaciela polega na codziennym czyszczeniu uszu, które powinny być przemywane zwilżonym patyczkiem. Natomiast przemywanie oczu może okazać się potrzebne zwłaszcza u kotów długowłosych, których oczy często łzawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *