Odmiany kotów perskich

Odmiany kotów perskich

Koty perskie przyciągają uwagę wielu miłośników kotów, między innymi dzięki swej urodzie, której niewątpliwym atutem jest długie i miękkie futerko. Ponadto zachwycają wdziękiem i majestatycznym sposobem poruszania się, są też bardzo milusińskie i niezwykle udomowione.

Pośród tych wspaniałych zwierzaków można zauważyć sporo ciekawych odmian, których na dzień dzisiejszy wyróżniono około 114. Różnią się one przede wszystkim ubarwieniem. Mogą to być persy jednokolorowe lub też dwukolorowe. Koty jednobarwne to czarne, białe, niebieskie, rude, kremowe, czekoladowe, dymne, kameo, szynszylowe, szylkretowe i cieniowane.

Czarne podobnie jak też białe są najstarszą odmianą hodowlaną na świecie. Ich oczy są pomarańczowe jednak całkowicie czarne, wolne od odcieni futro jest rzadkością i nawet niewielkie białe włoski czy rudawe dyskwalifikują te koty na wystawach.

Z pewnością ciekawość wielu osób budzą niebieskie persy. Pochodzą od kotów czarnych i są jedną z najbardziej lubianych barwnych odmian a ciekawostką jest to, iż są one przodkami prawie wszystkich barwnych kotów perskich. Natomiast barwa dymna występuje u kotów, u których juz jako małych kociąt zaznacza się na głowie prążkowanie w kształcie litery M. Już wtedy wiadomo, że będą one barwy dymnej. Mogą to być odcienie czrnodymne, rudodymne itp.

Intrygującą odmianą są też koty perskie barwy kameo. Wyhodowane je w Ameryce w latach 50 XX w. i stamtąd przywędrowały do Europy aby w latach 70 zostały oficjalnie uznane za rasowe. Szczególną uwagę przyciągają koty szynszylowe. Persy o takim ubarwieniu są niezwykle atrakcyjne. Jako małe kocięta posiadają pręgi na łapach, tułowi i ogonie które wraz ze wzrostem zwierzęcia powinno zanikać. Jest to jeden z ważniejszych czynników pozwalających zakwalifikować dorosłe koty jako szynszylowe. Ich noski są ceglasto- czerwone, z kolei oczy zielone oraz niebiesko- zielone.

Podobnie jak cała rasa są bardzo spokojne, zrównoważone i nastawione przyjaźnie w stosunku do człowieka. Są także bardzo łagodne, nie gryzą i nie drapią swych właścicieli a atuty te sprawiają, że są zwierzętami, które mogą przebywać w domu nawet w towarzystwie małych dzieci. Jednym słowem persy to wspaniałe i piękne koty a duża ilość odmian sprawia, że każdy koci miłośnik znajdzie wśród nich własnego pupila.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *