Mowa kociego ciała

Mowa kociego ciała

Koty to zwierzęta, które porozumiewają się między sobą za pomocą sygnałów werbalnych jak również niewerbalnych. Warto zwrócić szczególną uwagę właśnie na mowę kociego ciała, która jest bardzo specyficzna i dzięki jej znajomości możemy bez większego trudu rozszyfrować czego kot od nas oczekuje lub w jakim jest nastroju.

Podczas analizy kocich ruchów i zachowań warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób kot leży, jeśli na przykład układa się u stóp właściciela oznacza to nie tylko, że czuje się odprężony, ale również ma do nas pełne zaufanie. Podobny nastrój można odczytać, gdy kot leży na boku. Zupełnie inaczej sprawa wygląda gdy koc “przysiada” na czterech łapach, może to oznaczać zarówno niezdecydowanie jak i niepewność.

Dość ciekawie sytuacja wygląda z przewracaniem się kota na grzbiet. Większość właścicieli tych pupilów uważa, iż jest to jednoznaczne zaproszenie do zabawy, a trzeba też pamiętać, że może to być sygnał do tego, iż kot potrzebuje chwili odprężenia, do której właśnie się przygotowuje.

Analizując mowę kociego ciała warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym elementem kota. Zwracając uwagę na uszy kota można stwierdzić, że koty mające postawione uszy odznaczają się ciekawością, są zadowolone i odprężone. W związku z tym im uszy kota są bardziej położone tym bardziej wzmaga się jego niepewność.

Warto zwrócić także uwagę na ogon, ponieważ kot dobrze nastawiony do otoczenia będzie miał ogon uniesiony. Należy także zwrócić uwagę na sierść na ogonie, ponieważ przestraszony kot jeży ją i wtedy objętość ogona może się powiększyć nawet dwukrotnie.

Warto zwrócić uwagę także na gruczoły zapachowe. Koty, właściwie codziennie, zaznaczają swój teren. Zazwyczaj jest to czynność niewyczuwalna dla człowieka. Niestety sytuacja się odwraca, gdy koty oznaczają swój teren za pomocą moczu, a robią tak w przypadku rui.

Warto także zwrócić uwagę na swoiste “gesty” kota, wśród których warto wyróżnić udeptywanie, które zazwyczaj bywa prośbą o pieszczotę. Tej czynności zazwyczaj towarzyszy rytmiczne wysuwanie i wciąganie pazurów. Bez wątpienia udeptywanie to wyraz zadowolenia, któremu towarzyszy często mruczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *