Koty egzotyczne krótkowłose

Koty egzotyczne krótkowłose

Egzotyczny kot krótkowłosy pochodzi ze skrzyżowania kota perskiego z amerykańskim krótkowłosym lub też brytyjskim także krótkowłosym. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszym miocie będącym rezultatem takiej krzyżówki rodzą się kocięta krótkowłose, zwane także persami krótkowłosymi. Jest to niezwykłe osiągnięcie hodowców.

Tego rodzaju koty zachwycają swym pięknem i niezwykłością podczas wystaw kotów egzotycznych na całym świecie. To co łączy je z typowym kotem perskim to szeroka głowa, krótki nos, duże, szeroko rozstawione oczy oraz przysadziste i masywne ciało persa na krótkich łapach. Jedyną różnicą jest właśnie długość włosa.

Ponieważ rasa ta pochodzi tak od kotów amerykańskich jak i brytyjskich zdradza pewne cechy od nich pochodzące, przede wszystkim pod względem futra jednak i w tym przypadku egzotyczne koty krótkowłose posiadają futerko nieco gęściejsze i mocniejsze podobnie jak drugi przodek pers.

Krzyżówka której rezultatem jest rasa omawianych kotów zasługuje na szczególną uwagę, głównie ze względu na łagodne usposobienie odziedziczone po persach. Podobnie jak i one przywiązują się do człowieka, lubią zabawy, nie są w żadnym wypadku agresywne, dobrze przystosowują się do obecności innych zwierząt w domu.

Jest to rasa „wygodna” dla wielbicieli persów a to za sprawą krótszego futra. Tak więc egzotyczny kot krótkowłosy nosi te same cechy charakteru co pers a jego właściciele nie muszą wykonywać czasochłonnego czesania i szczotkowania, które w przypadku kota perskiego jest niezbędne, gdyż inaczej jego włosy ulegną splątaniu i będą się nieelegancko prezentować. Pielęgnacja egzotycznych kotów o krótkim włosie nie zabiera zbyt dużo czasu dlatego też rasa ta szybko się rozpowszechniła.

Należy jednak wiedzieć, że pod względem ubarwienia są surowiej oceniane niż persy, gdyż z uwagi na krótsze futro wszelkie odchylenia od normy są zauważane natychmiast. Obecnie nie ma najmniejszego problemu z nabyciem egzotycznego kota o każdym ubarwieniu. Ich posiadaczami są tak indywidualni hodowcy jak też można skorzystać z ofert profesjonalnych hodowli kotów egzotycznych. Taki kociak z pewnością będzie słodkim pupilem i ulubieńcem całej rodziny. Polecamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *