Kot Sfinks

Kot Sfinks

Sfinksy należą chyba do największych osobliwości w kocim świecie. Są całkowicie nagie, gdyż natura pozbawiła ich okrywy włosowej. Pierwszy potomek tej rasy pojawił się, nie jak moglibyśmy przypuszczać w ciepłych krajach typu Egipt, ale w Kanadzie a dokładnie w Toronto w latach 60 ubiegłego wieku.

Od tamtego czasu prowadzono wiele hodowli a selekcja doprowadziła do tego, że w roku 1998 w Ameryce oficjalnie został zarejestrowany pierwszy Sfinks. Ponieważ są to koty bezwłose nie każdej osobie przypadną do gustu. Większość kocich miłośników kocha te zwierzęta właśnie za wspaniałe, miękkie i delikatne futerko, któremu nie sposób się oprzeć aby je głaskać. Tak więc trzeba się naprawdę zakochać w Sfinksie, aby być jego opiekunem i wielbicielem.

Niektórzy twierdzą, że jest to kot odpowiedni dla osób uczulonych na kocie futro, jednak zdarzają się i takie przypadki, że kocia wydzielina jest tak intensywna i niektóre osoby nawet ze Sfinksami nie mogą przybywać w jednym pomieszczeniu czy mieszkaniu.

Rasowy Sfinks jest całkowicie bezwłosy, więc występowanie meszku na jego ciele czy zbyt pomarszczona skóra są oznakami pewnych wad, które wykluczają ich rasowy rodowód. Jeśli już decydujemy się na tego rodzaju pupila, trzeba wiedzieć, że wymaga on kilku ważnych zabiegów pielęgnacyjnych mimo iż nie posiada bujnego futerka. Po pierwsze ważną rzeczą jest kąpiel, gdyż wydzielany przez skórę łój nie jest wchłaniany przez włosy, tak więc warstwa tłuszczu z naskórka powinna być usunięta. Można to wykonać także poprzez przemywanie skóry kota zwilżoną gąbką.

Sfinks musi mieć zapewnione dobre warunki pod względem ciepła zwłaszcza zimą. W tej kwestii ważne jest, aby kot przebywał w pomieszczeniu o stałej odpowiednio wysokiej temperaturze. Jeśli zapewnimy mu minimum jego potrzeb z pewnością odwdzięczy się miłym towarzystwem.

Ponadto koty te są uczuciowe, szybko przywiązują się do swych opiekunów jednak niechętnie dają się brać na ręce czy też głaskać. Ich właściciele wiedzą, że są to koty lubiące ciszę i spokój. Należy zadbać oto aby miały wysokokaloryczne pożywienie, które zapewni im odpowiednią temperaturę ciała. Sfinksy są na tyle zaradne, że jeśli będzie im zimno to zawsze znajdą człowieka lub innego kota aby w ich towarzystwie się ogrzać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *