Kot perski

Kot perski

Kot perski pochodzi z Turcji, gdzie ponad 500 lat temu rozpoczęto jego hodowlę. Dzisiejsze koty tej rasy odbiegają nieco wyglądem od swych przodków a przez wszystkie te lata były poddawane różnorakim zabiegom, w wyniku których długość ich włosa i wygląd głowy zmieniały się.

Do Europy perskie koty przywędrowały już w wieku XV. To jak dzisiaj wyglądają chodzi o długi jedwabisty włos, zawdzięczamy krzyżówkom z kotami angorskimi. Współcześnie koty te mają wielu wielbicieli na całym świcie, mimo iż wymagają one szczególnego rodzaju pielęgnacji ze względu właśnie na długie futro, które powinno być często szczotkowane, co ponadto zapewnia lepsze ukrwienie kociej skóry.

Prężny rozwój hodowli kotów perskich w Polsce nastąpił dopiero po II wojnie światowej, w latach siedemdziesiątych XX w, a za przodków dzisiejszych polskich kotów perskich uważa się parkę kotów sprowadzoną z Niemiec. Ze względu na swój wygląd persy uważane są za koty arystokratyczne, dodatkowo majestatycznie poruszające się i lubiące wygodne wyposażenie. Podobnie jak Sfinksy, które z kolei są całkiem nagie, ponieważ nie posiadają futra, tak też koty perskie są rasą specyficzną, która nie każdemu może przypaść do gustu.

Są one zwykle masywnie zbudowane a futro ich jest długie i gęste, bardzo obfite w okolicy szyi i piersi. Ogon także jest bardzo okazały i powinien mieć długość proporcjonalną do reszty ciała, natomiast pomiędzy palcami koty te mają pęczki włosów. Przeważnie perskie koty mają duże błyszczące oczy, szeroko rozstawione a ich uszy są małe i nieco zaokrąglone.

Szczegóły urody tych kotów uzależnione są od odmiany persów, których wyróżniono dotąd około 114. Persy mogą mieć jednokolorowe: czarne, białe, rude, niebieskie, kremowe, dymne ubarwienie jak też wielokolorowe: pręgowane, niebiesko- kremowe, z niebieskimi oznakami, lila, czekoladowymi lub też rudymi tak zwane kolorpointy.

Natomiast usposobienie kotów perskich jest niezależnie od odmiany takie samo. Są one bardzo udomowione i raczej zatraciły duszę łowców więc nie nadają się do polowań na szczury oraz myszy. Persy to koty bardzo wierne, łagodne, spokojne, nie niszczą mebli, firanek czy też dywanów. Uważa się też, że obdarzone są wysoką inteligencją i świetnie sprawdzają się jako towarzysze życia dla osób w każdym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *