Historia rasy Maine Coon

Historia rasy Maine Coon

Koty rasy Maine Coon pochodzą z Ameryki Północnej i są jedynymi z największych, jak nie największymi domowymi kotami żyjącymi współcześnie. Jest to dość ciekawa rasa, o której warto wspomnieć ze względu na to, iż koty Maine Coon są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi i bardzo szybko się z nimi zaprzyjaźniają przywiązując się do nich jednocześnie. Krążące, ale dość popularne powiedzenie dotyczące tej rasy brzmi “psie koty”, sugeruje ono, iż przedstawiciele tej rasy łączą w sobie zarówno cechy typowe dla psów jak i cechy typowe dla kotów.

Podczas podejmowania decyzji związanej z wyborem kociaka, który ma się pojawić w naszym domu warto poważnie wziąć pod uwagę rasę Maine Coon. Z innych, bardzo popularnych, chociaż w ostatnich latach nieco zmodyfikowanych, ras warto wspomnieć także o kotach syberyjskich, a także o kotach norweskich leśnych. Przedstawiciele tych ras Maine Coon bez wątpienia odznaczają się dużą odpornością (chociaż nie tak dużą jak pierwotnie).

Decydując się na posiadanie pupila musimy pamiętać, że na nasze barki spada dużą odpowiedzialność związana z dostosowaniem odpowiedniej diety. Istotne jest to, iż koty, jako zwierzęta mięsożerne, w swojej diecie powinny mieć składniki związane z białkiem zwierzęcym. Należy jednak, w tym miejscu, obalić wiele stereotypów krążących wokół kociej diety, a ściśle wokół tego, co dla kotów jest zdrowe. Trzeba pamiętać, iż mleko dla dorosłego kota nie jest produktem zdrowym, podobnie świeże ryby, które nie powinny być podawane właściwie nigdy. Dodatkowo należy wspomnieć, że bardzo niezdrowe są także ryby wędzone.

Posiadając w domu kota powinniśmy zadbać nie tylko o jego prawidłowe żywienie, ale również o zdrowie, chroniąc go przed chorobami taki jak na przykład cukrzyca czy choroby serca.

Kot w domu to dużo radości, ale również sporo obowiązków, nie można zapominać, że przestrzeń domowego ogniska powinniśmy odpowiednio przygotować na przyjęcie kolejnego prawie “domownika”, oprócz tego, że powinniśmy zapewnić kotom komfort w postaci kuwet stojących w kilku pomieszczeniach to dodatkowo powinniśmy pomyśleć o drapakach, które są świetnym miejscem, z którego nasze pupile mogą obserwować całą przestrzeń. Warto także zaznajomić się z werbalnymi i pozawerbalnymi sygnałami, które koty mogą do nas wysyłać. Należy również zwrócić uwagę na higienę kotów, zwłaszcza tych długowłosych i półdługowłosych i zaznajomić się jaką rolę w jej utrzymaniu odgrywają właściciele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *