Egzotyczne koty rasowe

Egzotyczne koty rasowe

Koty egzotyczne to wspólna nazwa wielu znanych kocich ras, obejmująca między innymi persy, koty brytyjskie i kilka innych. Odznaczają się wieloma cechami charakterystycznymi i są zwierzętami rasowymi, mimo iż przez długi czas były uznawane za mieszańce. Jednak już od ponad 20 lat egzotyczne koty widnieją w zestawieniu FIFe.

Jest to międzynarodowa organizacja zrzeszająca hodowców kotów z Europy, Azji i Ameryki Południowej, czuwająca nad standardami dotyczącymi kocich ras oraz zajmująca się przygotowywaniem wystaw. Obecnie rasy kotów egzotycznych zyskały uznanie i sympatię wielu hodowców i indywidualnych miłośników kotów.

Rasę kotów egzotycznych otrzymano poprzez wyhodowanie krzyżówki kota perskiego z amerykańskim kotem krótkowłosym lub też kotem brytyjskim także posiadającym krótkie futerko. Generalnie cała gama kotów egzotycznych jest efektem połączenia krótkowłosych i długowłosych kotów. W związku z tym pojawiła się również innowacyjna odmiana a mianowicie pers krótkowłosy, ponieważ w pierwszym miocie zawsze uzyskuje się potomstwo krótkowłose chyba, że jeden z kotów jest nosicielem genu odpowiedzialnego za tak zwaną długą szatę to wtedy nawet skojarzenie dwóch powiedzielibyśmy gładkich kotów może przynieść kocięta długowłose.

Wiele z nich to rasy bardzo specyficzne tak jak Sfinksy. Są to koty nie posiadające futra, dlatego nie każdemu mogą przypaść do gustu. Ponadto trzeba je często myć, właśnie ze względu na brak owłosienia. Co więcej każdy kot ma swój temperament i chadza własnymi drogami, tak więc zanim, zechcemy mieć rasowego egzotycznego kota we własnym domu trzeba wiedzieć jakich warunków potrzebuje do życia, jakiej pielęgnacji wymaga no i jaki ma charakter.

W tej chwili wszystkie rasy kotów egzotycznych można spotkać w Europie i nie tylko, także w Ameryce i Skandynawii. Jedną z ciekawszych odmian jest kot norweski zwany także leśnym. Jest on świetnie przystosowany do życia w niskich temperaturach i ma okazałe długie futro.

Wspaniałą egzotyczną urodą cechują się: kot bengalski, a z kolei koty brytyjskie podziwiane są za niespotykaną urodę i kolor futra. Wielbiciele kotów na całym świecie doceniają urodę kotów egzotycznych i ich sposób bycia a każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie bo gama kocich ras jest bogata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *