Karmy lecznicze/ uzupełniające

Niestety nie często zdarza się, że nasze zwierzęta przez całe życie nie chorują i nie ma potrzeby leczenia ich. No chyba, że to życie jest bardzo krótkie, ale tego nie bierzemy pod uwagę.

Nietolerancje pokarmowe, alergie, kamień nazębny, struwity, niewydolność nerek, biegunka. Można by tak w nieskończoność wyliczać. Na szczęście obecnie można leczenie wielu chorób wspomagać odpowiednią dietą. Najważniejsza jest jednak wizyta u weterynarza, który zaleci odpowiednie produkty, przebada kota i wykluczy inne inne choroby.

 

Podane karmy mogą być podawane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii a podany wykaz ma służyc jedynie jako źródło informacji o isniejących na rynku możliwości wspomagania leczenia chorób. Pamiętajmy o regularnych kontrolach u weterynarza, w trakcie podawania karm leczniczych. W razie pogorszenia stanu zdrowia, należy udać się niezwłocznie po poradę do lekarza weterynarii.

Jeżeli kot ma skłonność do tworzenia sie np. struwitów, warto dwa razy do roku przeprowadzić mu kilkutygodniową dietę leczniczą karmą, która rozpuszcza tworzące się złogi. Sprawia również, że kot ma większe pragnienie i więcej pije, co przyczynia się do wypłukania kamieni. Nasza Maja od początku miała skłonności do struwitów i dzięki takiej diecie, nie było potrzeby podejmowania dalszych kroków. Karma, którą stosowaliśmy to Hills S/D

57800_pd_sd_feline_dry_food_3

Karmą, która pomogła nam w wyrównianiu braków potasu we krwi Mai, była karma Hills i/d.  Jej pierwotne działanie leczy biegunkę.

 

 

i_d_wet_cat_4

 

Jeżeli nasz kot cierpi na choroby nerek poleca się karmeRenal firmy Hills. Spowalnia ona procesy chorobowe poprzez obniżoną zawartość białka. Dzięki temu nerki zostają odciążone, filtruja mniej toksyn, zwiększając w ten sposób samopoczucie kot. Kwasy Omega-3 z oleju rybnego wspomagają obieg krwi w nerkach a wysoka ilość przeciwutleniaczy pomaga usunieciu  szkodliwych substancji z organizmu.

 

k_d_cat_2

Poza firmą Hills, także Kattovit produkuje karmy dla kotów z problemami nerek:

7517_PLA_rgb_Kattovit_Nierendiaet_mit_Huhn_85g_7

Koty cierpią także z powodu gromadzącego się kamienia nazębnego i zwiazanymi  z nim chorobami dziąseł. Warto po usunięciu kamienia, profilaktycznie, od czasu do czasu podawać kotu taką karmę, by uniknąć w przyszłości chorób uzębienia lub choćby spowolnić tworzenie się nowych osadów. Nasze koty chętnie jedzą dwie karmy tego typu. Pierwszę z nich jest Sanabelle Dental.

 

429820_sanabelle_dental_2_kg_0

Drugę karmę tego typu, bardzo chętnie zjadanę jest Hills Oral Care

 

6500_feline_adult_oral_care_mit_huhn_1_5kg_r_1

Często kastrowane koty stają się mniej aktywne a to w połączeniu z trzymaniem ich w domu i brakiem ruchu może prowadzić do otyłości. Jest ona nie tylko problemem natury estetycznej ale też obciaża organizm zwierzęcia i może być powodem różnych chorób. Karmę tę stosuje się nie tylko w przypadku nadwagi, ale także wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zaparć i hiperlipidemii.Pamiętajmy, by nie stosować jej u kotów o dużym zapotrzebowaniu na kalorie- kociąt, kotek karmiących, kotów osłabionych.

Odpowiednia karma, o zredukowanej liczbie kalorii i tłuszczy, pozwoli kotu utracić na wadze bez konieczności diety. Karma zapewnia uczucie sytości. Hills r/d.

 

64671_pd_rd_feline_dry_food_7

 Jeżeli nasz podopieczny cierpi na alergie, nietolerancje pokarmowe czy też jest na diecie eliminacyjnej, na pewno lekarz weterynarii zaleci podawanie karmy dla alergików. Alergie i nietolerancja pokarmowa mogą powodować u kotów problemy ze skórą i żołądkiem. Często drogą eliminacji można znaleźć przyczynę problemów. W takim wypadku dobrze jest karmić kota tą karmą, ponieważ nie zawiera ona żadnych alergenów. Karma dla kotów skłonnych do alergii:Hilld z/d.

 

64669_pd_zd_ultra_allergen_free_156gcan_feline_8

Koty po operacjach, narkozie, po przebytej chorobie, osłabione, nie mające apetytu, potrzebują karmy o dużej zawartości kalorii. Karmy weterynaryjne dla rekonwalescentów cechują się zwiększonym poziomem energii metabolicznej, ponadto zawierają więcej niż przeciętne karmy składników odżywczych, aby uzupełnić niedobory w organizmie. Rekonwalescencja wymaga podawania dodatkowych ilości białka i energii, w możliwie jednak ograniczonej objętości pokarmu. Niski poziom tłuszczy i wyższy  poziom rozpuszczalnego włókna zapobiega  wystąpieniu wymiotów i biegunek. Konieczne jest wysokowartościowe, łatwostrawne białko, wykorzystywane do regeneracji komórek, w tym tkanki mięśniowej.Kattovit Aufbaukur

12500_kattovit_aufbaukur_175_g_1