Wysokie ciśnienie u kotów

Wysokie ciśnienie u kotów (Hypertonie)

Za wysokie ciśnienie u kotów, jest w miarę rzadkim ale poważnym problemem. Hypertonia może prowadzić do uszkodzeń centralnego systemu nerwowego, nerek czy też serca. Tym samym może prowadzić do skrócenia życia zwierzęcia a także dotkliwie obniżyć jakość jego życia. Symptomy choroby nie są jednak często jednoznaczne, pojawiają się powoli i często zbyt późno są diagnozowane lub niestety wcale.

W przeciwieństwie do wysokiego ciśnienia u ludzi, wysokie ciśnienie u kotów to objaw innej choroby. U kotów są to często choroby nerek, zmiany hormonalne  (Feline Hyperthyreose) albo diabetyzm (Diabetes mellitus), także bóle czy nadwaga mogą być powodem choroby. Efektem za wysokiego ciśnienia może być wylew do oka, czy też zmienione zachowanie zwierzęcia, jak  zwiększone pragnienie. Przy takich objawach powinno się niezwłocznie zmierzyć kotu ciśnienie krwi.

Badanie ciśnienia krwi przeprowadza się podobnie jak u ludzi, podobnym sprzętem. Jednak mierzenie ciśnienia kotu w lecznicy, często mija się z celem, ponieważ koty bardzo reagują na stres i wynik nie jest miarodajny.

Wysokie ciśnienie u kota wymaga do końca życia terapii, podawania leków i kontroli ciśnienia. Do obniżenia ciśnienia używa się przeważnie leków używanych w medycynie ludzkiej. Jednak ustalenie optymalnej, przeważnie bardzo małej dawki leku, często sprawia trudności.

Ponadto namawiamy do kontroli ciśnienia kota przed podaniem narkozy i w sytuacjach, gdy nie wiadomo, co kotu dolega. Także regularne kontrole u kotów powyżej 7 roku życia są bardzo istotne.