Drapaki

Nie wszyscy wlasciciele kotów wiedzą, jak ważny jest drapak dla kota. Z tego tez względu, chciałabym zwrócic na to uwage i podac kilka przydatnych rad.

Drapak jest dla naszego zwierzaka ważny, ponieważ ścieranie i ostrzenie pazurów jest dla kota rzecza całkowicie naturalna i konieczną. To jest instynkt i należy sie z tym pogodzic, że kot jest kotem i drapać nie przestanie. Od nas zależy, czy nasz tygrys będzie zaspokajal swoje potrzeby na meblach czy też na w tym celu zakupionym ( lub zbudowanym)  drapaku. Nie każdy jednak drapak nadaje się dla każdego kota. Jedno jest pewne- nie należy oszczędzać na jakości i wykonaniu.

KratzbaumDrapak dobrej jakości powinien stać pewnie i stabilnie. Nie powinien się wogóle chwiać, także wtedy gdy kot na niego wskoczy. Jeżeli tak się dzieje, powinniśmy przymocowac drapak do ściany. Przy rasach takich jak maine coon czy kot norweski leśny, z  uwagi na  wagę i wielkość tych kotow, powinniśmy zwracać szczególna uwagę na stabilność drapaka. Przy niestabilnym drapaku mogą powstać nie tylko dość duże szkody ale i nasz ulubieniec może bardzo  ucierpieć.

Wielu początkujacych właścicieli kotów, kupuje dla swoich kociaków pierwsze, małe drapaki. Nie myślą o przyszłosci i o tym, jak szybko z małego kociaka wyrośnie duży kot. Bardzo szybko taki mały drapak okaże sie poprostu..za mały. Istotną rzecza jest też to, że te małe drapaczki są niestabilne i mogą szybko zniechęcić kociaki do drapania drapaków- wynik? Koty przeniosą sie na coś bardziej stabilnego- nasze meble. Z tego też względu, jezeli mamy dość miejsca w mieszkaniu, poleca od razu zakup przynamniej drapaka ćrednich rozmiarów. Jeżeli nie będziemy oszczędzac na jakości, taka inwestycja bedzie służyła nam i naszym kotom przez kilka lat. Czasem musimy odnowić sznur sizalowy na słupkach. Drapak to nie tylko miejsce do drapania- to także miejsce do odpoczynku, schowania sie przed światem. Wyższe drapaki dają kotu możliwość oglądania wszystkiego z góry, co daje im poczucie bezpieczeństwa.

Na co powinnismy zwracac uwage przy zakupie drapaka?

  1. Drapak musi być stabilny.
  2. Powinien dawać kotu możliwość całkowitego wyciągniecia się, inaczej kot przeniesie się na nasze meble.
  3. Słupki powinny być owinięte sznurem sizalowym. Wiele kotów woli sizal od sztucznych sznurów. Ma tę zalete, ze jest tani i łatwo go wymienić na nowy.
  4. Koniec sznura nie może być przymocowany klejem- jest to bardzo nietrwałe rozwiązanie. Najlepiej przymocować końce zszywkami tapicerskimi.

448867_la_digue_kratzbaum_topseller_4Jezeli w naszym mieszkaniu brak jest miejsca na duży stabilny drapak, warto zakupić sizalowe wycieraczki-dywaniki do połozenia na podłodze lub do powieszenia na ścianie.

Jednak ani dywanik ani mata nie zastąpia w 100 % drapaka. Niektórym kotom cieżko przychodzi zrozumienie, dlaczego ten dywanik na ścianie może drapać a samą ścianę nie. Oprócz tego, takie maty są dla dużych ras często za wąskie i niezbyt stabilne. Niektórym kotom nie podoba sie fakt, ze taka mata nie jest tak sztywna i stabilna jak drapak. Jezeli zdecydujemy sie na taka sizalową matę, zwracajmy uwagę, by byla dość sporych rozmiarów.

285539_ajax_drapak_dla_kota_01_16_copy_6Jeżeli nasze koty nie od razu zrozumieją do czego taki drapak służy, możemy na kilka sposobów zachęcic je do drapania. Zawsze gdy nasz kot próbuje drapac inny, nie przeznaczony do tego przedmiot, przenosimy go na drapak. Także poprzez zabawy na drapaku nasz ulubieniec powinien zrozumieć, co chcemy mu przekazać. Jedną z metod jest spryskanie drapaka kocimietką.

Nasze koty perskie posiadają duży drapak, z szeroką podstawa, siegający sufitu. Charakteryzuje się dużaąstabilnością. Baks używa go do drapania a Maja także do spania. Szczególnie hamaki i dziuple są przez nią ubóstwiane.  Jak różnie można taki drapak wykorzystać pokazuje też fakt, że nawet nasza fretka używala go do spania i wspinania się.