Właściwa kąpiel kota perskiego

W literaturze można znaleźć informacje, że kot perski musi być regularnie kąpany. Zależy to w dużej mierze, tak jak częstotliwość czesania, od rodzaju jego futra. W przypadku Baksa, którego futro tylko w okresie linienia sprawia problemy, częsta kąpiel nie jest konieczna. Maja natomiast, ma futro o dużej ilości podszerstka i w jej przypadku kąpiel i użycie profesjonalnych kosmetyków bardzo ułatwia pielęgnację.

Futro Mai ma skłonności do przetłuszczania się i zbijania w strąki. Regularne czesanie i kąpiel w prawidłowo dobranych kosmetykach, eliminują ten problem.

Generalnie można powiedzieć, że regularne kąpiele mogą ułatwić pielęgnację futra. Jak kąpać kota perskiego? To wcale nie jest takie łatwe, ze względu na gęsty podszerstek. Po pierwsze- nalejmy do wanny ciepłej wody, tak by stojącemu kotu sięgała do wysokości brzucha. Polewajmy go woda z prysznica by dokładnie namoczyć futro- co może trochę potrwać. Uważajmy na pyszczek, oczy i uszy, woda nie powinna się do nich dostać. Natępnie rozcieńczamy szampon w dłoniach i wmasowujemy w mokre futro.

Maja in der Badewanne

Odpowiedni szampon powinnien mieć neutralne ph i nie wysuszać włosa. Odpowiednie kosmetyki można nabyć w sklepach zoologicznych a specjalnistyczne w sklepach internetowych. Niestety tutaj sprawdza się teoria, że droższe kosmetyki są przeważnie lepsze.  U swoich kotów używam szamponu groom.  Po spłukaniu szamponu powinniśmy użyć dobrej odżywki. Naszym faworytem jest :  Anju Beaute Silk Creme Rinse. Futro po użyciu tej odżywki jest lekkie, puszyste i łatwiejsze w pielęgnacji.

Baks findet das Fönen gar nicht schlimm

Po użyciu odżywki, dokładnie wypłukujemy resztki kosmetyków. W tym czasie przygotowujemy ciepłe reczniki, którymi dokładnie suszymy futro. Nie pocierajmy jednak, a tylko wyciskajmy mokre futro. Następnie suszymy kota suszarka ( nie każdy kot to znosi, ale jest to konieczne, by uniknąć przeziębienia), jednocześnie rozczesując futro grzebieniem o szerokich zębach.  Gdy futro jest już prawie suche, starajmy się czesać je pod włos. Spowoduje to większą puszystość i zwiekszy objętość włosa. Kot wygląda wtedy naprawdę zachwycająco.

Niestety nie wszystkie koty pozwalają się w spokoju wysuszyć suszarką. Jeżeli tak nie jest, powinniśmy pozwolić kotu wyschnąć w ciepłym pomieszczeniu, bez przeciągów, od czasu do czasu, przeczesując futro.

Pamiętajmy, by zwierzę nie opuszczało mieszkania min. przez dzień po kąpieli.