Strzyżenie kotów długowłosych

Trudnym tematem w punkcie pielęgnacji futra kotów długowłosych jest strzyżenie.

my posiadamy to szczęście, że nasze koty cierpliwie znoszą tę procedurę, jeżeli takowa jest konieczna. Maja na samym początku reagowała paniką, gdy tylko głośna maszynka zbliżała się do niej. Po czasie zrozumiała, że nie dzieje jej się krzywda i czeka aż czynność dobiegnie końca. Baks od samego początku nie przywiązywał wagi ani do maszynki, ani do tego, że goli się jego piękne futro.

Maja

Niestety nie każdy kot reaguje z takim stoickim spokojem. Wiele zwierząt wyrywa się i w panice próbuje uciec. To niestety zmusza właścicieli do dokonania strzyżenia pod narkozą u weterynarza. Moim zdaniem nie zawsze jest to konieczne. Z ogromna cierpliwością można dokonać tego samemu, w zaciszu domowym. Pamiętajmy, że narkoza to nie witaminy i szczególnie przy starszych kotach, jest obarczona ryzykiem. Regularna pielęgnacja oszczędzi nam konieczności strzyżenia kota. Dokonuje sie tego tylko wtedy, gdy adoptujemy kota, który jest cały skołtuniony, lub tez ze względów zdrowotnych ( np. konieczność badan USG).

Niektórzy weterynarze za małę opłatą pozwalają na użycie maszynki w ich gabinecie. Możemy w taki sposób sprawdzić reakcję naszego kota na maszynkę do golenia. Jeżeli pozwala nam się bez problemu ostrzyc, możemy pomyśleć o zakupie urządzenia do domowego użytku. Jeżeli jednak kot reaguje paniką, pozostaje niestety tylko narkoza. .baks przystrzyzony

Ważna informacja: Nie poleca się stosowania maszynek do golenia brody czy ludzkiej maszynki do włosów. Futro kota perskiego jest o wiele cieńsze i gęstsze niż włos człowieka. Urządzenia te zacinają się, nie obcinają a wyrywają futro.

Urządzenia do strzyżenia są dostępne w różnych cenach, często wysokich. Przed zakupem zastanówmy się:

  • jak gęste jest futro mojego kota
  • jak często strzyże mojego kota

Schermaschine

W internecie można znaleźć masę produktów, o różnej jakości i cenie. Naturalnie profesjonalne maszynki do golenia, używane przez weterynarzy byłyby idealne, niestety są one bardzo drogie.Opłaca się jednak rzucić okiem np. na allegro albo na ogłoszenia w gazecie.

Dla kogoś, kto strzyże swoje koty najwyżej 1-2 razy do roku, opłaca się zakup niedrogiego urządzenia, z wymienialnymi nakładkami oraz ostrzami

Do sfilcowanej sierści poleca sie ostrze numer 5.

 

Na niemieckich forach oprócz maszynki marki MOSER, którą osobiście posiadamy, polecają także maszynkę firmy OSTER, szczególnie jednak Golden A5. Miałam okazję tylko raz ją wypróbować, w ramach testowych i wypadła dobrze. Nie wiem jednak jak z jej trwałością. Byłabym wdzięczna za wszelkie recenzje, potwierdzające jej opinie w Niemczech.

49164_kerbl_oster_goldena5_07_2011_8

 

życzę wszystkim miłej pracy przy strzyżeniu waszych czworonogów, jednak mam nadzieję, że regularną pielęgnacją ograniczycie tę czynność do minimum. Chociaż mój kocur to akurat lubi strzyżenie, bo zawsze przy tym głośno mruczy :-)