Dodatki żywieniowe

Prawie każdy kot ma od czasu do czasu problemy z futrem. Jesienią czy tez wiosną, może dojść do intensywnego linienia. U persów problem ten powstaje szczególnie po zimie, gdy koty te zrzucaja gęsty podszerstek. Często dochodzi wtedy do nadmiernego kołtunienia się futra. Aby takich problemów uniknąć lub zmniejszyć ich rozmiar zaleca sie podawanie witamin a także olejów zawierających cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dodatki te wpływaja zbawiennie na skóre i okrywę włosową.

Velcote

Polecam od czasu do czasu (zanim pojawi sie problem) podawanie do mokrej karmy lub wprost do pysia oleju lnianego lub z pestek winogron. Od pewnego czasu podaje moim kotom mieszankę olejów Velcote i jestem zadowolona z efektów. Z równie dobrym skutkiem używamy oleju z łososia.

Często zapomina sie też o tym, że gotowe karmy zawierają za mało tak ważnej dla kota tauryny. Jest to spowodowane wieloma obróbkami, którym to takie karmy są poddawane. Naturalnym źródłem tauryny jest mięso. Dlatego też, koty wolnożyjące nie wykazują jej niedoborów. A więc, jeżeli nasz kot je tylko suchą karmę i jako dodatek przetworzone mięso (np. gotowane), może on cierpieć na niedobory tego animokwasu. Tauryna jest niezbędnym składnikiem żywieniowym kotów, organizm kota nie produkuje tauryny w wystarczającej ilości. By pokryć dzienne zapotrzebowanie należy podawać  Taurynę jako uzupełnienie do codziennego pożywienia.

Niedobór tego animokwasu może powodować:

  • uszkodzenia siatkówki
  • zwyrodnienie mięśnia sercowego
  • zaburzenia płodności kotek
  • zamieranie płodów
  • poronienia
  • mniejszą witalność i przeżywalność kociąt
  • spowolnienie tempa wzrostu
  • wady rozwojowe układu nerwowego i szkieletowego

Bardzo istotnym dodatkiem w pielegnacji kotów perskich jest tak zwana Malzpasta. Dodatek takiej pasty-1-2 razy w tygodniu pomoże naszym kotom w pozbyciu sie drogą naturalną połknietych zwojów futra. Ograniczy to do minimum zwracanie włosow a także zapobiegnie ”zapchaniu jelit”.

Przy wyborze takiej pasty zwracajmy uwage na skład. Czesto bowiem tanie odpowiedniki zawieraja dużą ilość cukru, ich skuteczność także pozostawia wiele do życzenia. U moich tygrysów sprawdza sie pasta, którą mogę z czystym sumieniem polecić Bezo-pet. Albo podobną paste Grau Cat

Jeżeli chcemy naszego kota porozpieszczać, a także pomóc mu w szybszym powrocie do zdrowia, możemy podawać mu pastę calopet z witaminami. Pasta ta wzmaga także apetyt, jest znakomitym dodatkiem dla kotów niejadków.