10/25/2016

Pielegnacja oczu persa

Category: Allgemein — admin @ 07:10

Oczy są najpiekniejszą ozdobą kociego pyszczka. Tylko wtedy jednak są piękne, gdy są czyste i zadbane. Także futerko wokół oczu nie może być posklejane i brudne. Zażółcenia i brązowe zacieki nie dodają kotu urody.Koty krótkowłose o normalnym pyszczku same dbają o toaletę tych okolic. Kotom perskim należy w tej czynności pomóc.

Stworzyłam tę stronę, ponieważ bardzo często czytelnicy zadają mi pytania dotyczące pielęgnacji oczu u moich kotów. W internecie widzę też mnóstwo zdjęć przedstawiających perskie koty z ogromnymi brązowymi zaciekami wokół oczu a nawet strupami. Moim zdaniem, nawet jeżeli futro kota jest pięknie wyszczotkowane i wypielęgnowane, to z brudnymi oczami i zaciekami wokół nich, kot wygląda na naprawdę zaniedbanego . Nie zapominajmy też o tym, że tak zaniedbane oczy bardzo szybko mogą ulec zakażeniu i przysporzyć naszym milusińskim bólu.

Pamiętajmy! Od momentu, w którym kot zawitał do naszego domu jesteśmy za niego odpowiedzialni! Także za odpowiednią pielęgnację jego futra i okolic oczu. Wystarczą 3-5 minuty dziennie, by nasz zwierzak wyglądał na zadbanego i zdrowego. Wtedy możemy pokazywać z dumą naszego kota całemu światu i być z siebie i z niego dumni. Jeżeli nasz kot jednak jest zaniedbany, to raczej wstyd publikować jego zdjęcia.Wstyd, ponieważ zawiedliśmy jako jego właściciele.

Oczy kota są wrażliwe

Oczy kota perskiego z powodu swojej wielkości i wypukłości są gorzej niż u innych ras chronione przed infekcjami oraz mechanicznymi urazami. Nie powinniśmy bagatelizować najmniejszych oznak choroby. Nie powinniśmy też bez konsultacji z lekarzem podawać kotu kropli czy maści do oczu. W razie jakichkolwiek wątpliwości zaleca się konsultację z lekarzem weterynarii. Zdrowe oczy i nie zatkane kanaliki łzowe są bardzo ważne. Jeżeli tak nie jest, to pielęgnacja okolic oczu nie przyniesie porządanych rezultatów.

Pielęgnacja okolic oczu specjalistyctnymi preparatami

Właściwa pielęgnacja oczu powinna odbywać się za pomocą płatków kosmetycznych i być podobna do zmywania przez kobietę make up’u. Jeżeli wokół oczu utworzył się już brązowy strup, powinniśmy najpierw namoczyć okolice oka. Najlepiej zrobić to przy użyciu przegotowanej wody. Pamiętajmy- by uniknąć przenikania zanieczyszczeń do oczu, powinniśmy za każdym razem zmieniać płatek.

Jak wspomniałam, do namoczenia zaschniętych łez, można użyć przegotowanej wody albo lekko dezynfekującego płynu (płyn nie powinnien dostać się do oka). Warte uwagi są specjalistyczne płyny do czyszczenia okolic oczu. Warte wypróbowania są poniższe produkty ( używane przez nas w pielęgnacji naszych kotów):

* Vitacoat – „Diamond Eye”
* Golden Animal Care Augenpflege
* Iv San Bernard – „Orecchio Pulito”
* Jean Peau – Augenreiniger
* eine Seife „Diamonds”
* Tränenstein-Entferner
* Gel JP Hery – „Soin des Yeux”
* KW – Diamantoline – Zum Enfernen von Verfärbungen
* Firma Europet-Bernina „Care plus”.

Teraz testujemy Trixie i spełnia swoje zadanie całkiem dobrze. Możemy także polecić nowe krople do usuwania zanieczyszczeń z okolic oczu . Eye Care

Za pomocą kremu „Stain Free” firmy Bio Groom można usunąć przebarwienia na futerku pod oczami. Preparat ten powoduje lekkie natłuszczenie futerka i zapobiega wsiąkaniu łez przez co są one łatwiejsze do usunięcia.

Co dwa-trzy miesiące możemy użyć preparatu „All System Whitening”. Preparat nakładamy na 15 minut, zmywamy i ponawiamy procedurę aż do zaniku przebarwień.

W okolicach oczu nie powinno się używać szamponów wybielających! Można natomiast zastosować płyn lub puder firmy Eye Envy, które usuwają przebarwienia. Za pomocą wacika czyścimy okolice oczu po czym nakładamy preparat szczoteczka pod włos. Wynik jest naprawde świetny.

10/13/2016

Czesanie persa

Category: Allgemein — admin @ 08:29

Jak często musimy czesać naszego kota, w dużej mierze zależy od rodzaju futra naszego czworonoga. Bardzo istotną rzeczą jest też stan zdrowotny kota i związany z nim stan skóry i futra. U naszych kotów rożnica jest bardzo duża. Futro Baksa jest bardzo gęste, puszyste, z duża ilością podszerstka. Wymaga ono codziennej, gruntownej pielęgnacji. Futro Mai natomiast, jest bardziej lejące, jedwabiste i tylko w okresie linienia sprawia problemy. W jej przypadku wystarczy użyc szczotki dwa razy w tygodniu., by uniknąć powstawania kołtunów.

Kämmen am Bauch ist immer auch sehr wichtig

Jak juz wspomniałam, częstotliwość pielęgnacji futra zależy w dużym stopniu od okresu roku. Szczególnie w okresie zmiany futra, gdy persy gubią podszerstek, bardzo łatwo dochodzi do tworzenia sie kołtunów. U kastratow ten problem jest często większy, ze względu na posiadanie dużej ilości podszerstka.

Aby zapobiec tworzeniu się zgrubień  i kołtunów w sierści , musimy nasze koty dokładnie czesać minimum dwa razy w tygodniu. Codzienna pielgnacja byłaby jednak idealna.

Jeżeli mamy taka możłiwość, powinniśmy przyzwyczajać nasze koty do czesania już w wieku dziecięcym. Szczotkę używamy na zmiane z głaskaniem, nie reagując na próby ”pożarcia”. Nie zapominajmy o spokojnym,ciepłym przemawianiu do kota, nawet jeżeli ten syczy i gryzie wspomniana wyżej szczotkę. Nigdy nie używajmy przemocy ani nie krzyczmy na zwierzaka, a szybko zrozumie, że czesanie może być bardzo relaksującą procedurą.

Jeżeli nasz nowy kot  ma kompletnie sfilcowane futro, nie czeszmy go! Złe doświadczenia ( ból w czasie czesania) potrafią na długo lub na zawsze zniechecić kota do szczotki. Istotną czynnoscia jest w takiej sytuacji ostrzyżenie kota i od razu rozpoczęcie procedury przyzwyczajania do szczotki. W fazie gdy futro jest krótkie, czesanie sprawia przyjemność i jest o wiele łatwiej przekonać kota do poddania sie tej procedurze bez oporów.

Baks geniesst die Pfellpflege

Często słyszę: ”Nie czesze mojego kota, ponieważ on tego nie lubi”. Moim zdaniem, każdego kota da się przyzwyczaic do czesania. Wystarczą dobre checi, czas, cierpliwość i prawie każdy kot w końcu przekonuje się, że to nic złego.

Kiedy Maja zamieszkała u nas(miała juz wtedy ok 8 lat), jej futro było w opłakanym stanie. Miejscami mocno sfilcowane. Kołtuny musiały zostać oczywiście wycięte. Maja nie była przyzwyczajona do czesania. Wiele tygodni walczyłam z jej słownym i cielesnym protestem. Cierpliwie znosiłam jej próby gryzienia, miauki, prychanie i delikatnie jak tylko umiałam, wyczesywałam jej futro. Starałam się, żeby nic ją nie bolało. W końcu zrozumiała, że na nic jej wrzaski, że w sumie czesanie to przyjemność. Na dzień dzisiejszy poddaje się tej procedurze z głosnym zadowoleniem, przewracajac sie nawet na grzbiet i dając do czesania swój wrażliwy po operacji brzuszek.

W ostatnim czasie dostalam wiele emaili z pytaniami o wlasciwa pielegnacje futra persow. Z tego powodu napisalam ten artykul.

Baks und KasiaChciałabym przedstawić Wam całą procedure czesania z użyciem przeróżnych grzebieni i szczotek. Baks bardzo chciał zaprezentować się Wam jako kot modelowy, ponieważ uwielbia być w centrum zainteresowania ;-) Całą procedurę rozpoczynam wyczesaniem futra grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach -grzebień.

Grzebieniem tym próbuje dotrzec aż do skóry i rozczesac filcujacy się podszerstek. W okresie linienia to właśnie filcujący się podszerstek jest przyczyną problemów z kołtunami. Bardzo istotne jest pozbycie się tych kołtunów, ponieważ znajdują się blisko skóry i ”ciągną”, co jest dla zwierzecia nieprzyjemne. Nastepnie wyczesuję futro grzebieniem o ruchomych zębach

Przyklad

Jeżeli doszło już do powstania kołtunów, wycinamy je ostrożnie przy użyciu noża do kołtunów. My używamy takiego przyrządu Zgrzebło lub trymera

Kolejną czynnością jest dokładnie wyczesanie futra grzebieniem o gęstych zębach. Jako, że futro zostało wcześniej uwolnione od kołtunów, kot poddaje sie tej procedurze z przyjemnością :-)

Na końcu wyczesuję futro drucianą szczotką, z włosem i pod włos. Powoduje to wiekszą puszystość podszerstka i ładniejsze układanie się włosów okrywowych.

Można użyc takiej szczotki-Szczotka

 

Trud włozony w wyczesywanie kota opłaci się jednak tylko wtedy, kiedy nie zapominamy o odpowiednio zbilansowanej diecie kota. Odpowiedni pokarm, zasobny w składniki pokarmowe, witaminy i mikroelementy zadba o piękną i zdrową skóre naszego zwierzęcia.

Kazdego kota mozna przyzwyczaic do czesania!