01/17/2014

Mai problemy z oczami

Category: Allgemein,chory kot — admin @ 12:11

Od jakiegoś czasu, nasza kotka Maja boryka się z krwistymi problemami z oczami. Oczy pokrywają się mleczno-czerwonym nalotem, w okolicach tęczówki widać wylew. Szczególnie widoczne jest to w ciemnościach, gdy przy rozszerzonych źrenicach, oczy Mai nie świecą jak typowe kocie oczy, tylko jedno oko jakby nie odbijało światła.

 

Lekarz weterynarii zrobił najpierw dokładne badania krwi, które jednak niczego niepokojącego nie wykazały.Wszystkie wyniki były w porządku jak na 14 letniego kota.

Natomiast źrenice nie zwężały się tak szybko jak powinny. Natomiast jako powód mlecznego filmu na powierzchni oka stwierdzono wylewy do siatkówki oka.

Na początku podejrzewano zapalenie tęczówki i Maja dostała antybiotyk i krople z kortyzonem na następne dwa tygodnie. Niestety, ale ta metoda leczenia nie przyniosła u naszej kotki pozytywnych skutków. Wylewy nawracały, mleczne przebarwienia nie znikały. Nasz lekarz weterynarii nie wiedział już gdzie szukać przyczyny tego stanu i skierował nas do okulisty.

ediw

Diagnoza, jaka została tam postawiona, pomimo naszego doświadczenia z kotami, bardzo nas zaskoczyła! Maja miała za wysokie ciśnienie·! Oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę, że także zwierzęta mogą cierpieć na tą przypadłość, ale że nasza Maja również? Ważyla niecałe 3 kg i karmiliśmy ją dobrym jakościowo jedzeniem!

Terapia wygląda podobnie jak u człowieka. Maja dostaje codziennie 1/4 tabletki na obniżenie ciśnienia. W przeciągu tygodnia wszystkie zmiany na oku zniknęły i nie powróciły a Maja dostała jakiejś nowej chęci do życia.

Niestety czekają na nas dwa nowe wyzwania:

  1. Maja nienawidzi już tabletek.
  2. Który weterynarz w okolicy ma urządzenie do mierzenia ciśnienia? Wiadomo, że ciśnienie mierzone u weterynarza nie jest adekwatne do tego, które zwierzę ma w domu.

Więc tabletki podajemy nadal i szukamy gabinetu z ciśnieniomierzem, który jest gotowy nam go wypożyczyć do domu….