08/25/2013

Maja i jej problemy zębowe

Category: Allgemein,chory kot — admin @ 15:50

Ostatnio nasza mała księżniczka płacze nocami i jest jakaś smutna. Dla nas to znak, że coś jest nie w porządku z jej zdrowiem. Zajrzałam w ucho, sprawdziłam kanaliki przyodbytowe, na końcu zrobiłam przegląd zębów i dziąseł. Trafiony zatopiony. Jesienią oba koty miały profesjonalnie czyszczone zęby i wszystko było w porządku. Teraz jednak, jeden z trzonowców, który zawsze jako pierwszy obrastał kamieniem, znów jest przyczyną kłopotów. Do tej pory wystarczyło zdjąć kamień nazębny i stan zapalny się cofał. Wzięłam więc do ręki specjalny przyrząd i usunęłam kawał kamienia (aż dziw, ze utworzył się tylko w okresie kilku miesięcy) a tam? Niepodzianka. Całe dziąsło zaczerwienione, miejscami sine a w jednym miejscu podejrzanie ciemne. Przyjrzałam się temu bliżej-dziura. Na wylot!! Biedna Maja cierpiała na ból zęba już od dłuższego czasu a my nic nie zauważyliśmy :-( Pojechałam z nią jeszcze tego samego dnia do weterynarza i zapadła decyzja o usunięciu zęba. A więc znów czeka nas badanie krwi, bo pluca i serce jest w porządku i narkoza :-( A moja kruszynka ma już 14 lat… Ehh Najbliższy wolny termin jest we wtorek. Biedna musi się do tego czasu jeszcze troche pomęczyć. Z rana zawiozę ją na badania i dostanie narkozę wziewną. Trzymajcie kciuki, by wszystko poszło w porządku, bo bardzo się o nią boję. Nie mogę się doczekać, kiedy usuną jej tego zęba i w końcu znów nie będzie czuć bólu.

IMG_5722

 

Zajrzałam też Baksowi do pysia, bo ostatnio przestał być czystym kotem i co widzę? Także stan zapalny i to na tym samym zębie! I chyba ząb sie rusza. Dziury nie ma ma. We wtorek bedzie oglądał go lekarz. I tak jestem dumna, ze prawidłową dietą i pielęgnacją zębów udało mi się do 14- tego roku życia moich kotów, zachować u nich wszystkie zębiska. Mają do tej pory cały komplet. A teraz chyba oba stracą swoje pierwsze zęby. Prześlijcie ciepłe fluidy, bo bardzo się o moje staruszki martwię.

 

 

Kasia

 

 

08/09/2013

Baks ma zapalenie ucha :-(

Category: chory kot,kot,kot perski — admin @ 07:12

Ostatnio zauważyliśmy, że Baks ma strupki na zewnętrznej stronie ucha i od czasu do czasu się tam drapie. Po wstępnych oględzinach zapadła szybka decyzja- jak najprędzej do weterynarza. Ucho było rozdrapane, w środku czarna maź a po głębszych oględzinach, także ropa.

Okazało się, że to był ostatni dzwonek, choć nie wiadomo było, czy nie doszło już do pęknięcia bębenka. Pani weterynarz zbadała kocurowi temperature i okazało się, że nasz starszy Pan ma gorączkę. Nic po nim nie było widać! Jeszcze wczoraj wieczorem biegał galopem po ogródku. Po raz kolejny potwierdza się, że koty maja wysoki próg bólu. Na początku podejrzewaliśmy, że Baks cierpi na świerzbowca usznego, jednak okazało się, że jest to zapalenie ucha. Dostał na wstępie antybiotyk w zastrzyku i środek przeciwbólowy. Do domu dostaliśmy antybiotyk w tabletkach i krople do uszu. Pierwsze dni przyniosły pogorszenie. Widać było, że kocur źle się czuje. Całymi dniami leżał gdzieś pod szafą, prawie nie jadł.

Na szczęście po 3 dniach wrócił do świata żywych i zaczął żebrać o jedzenie-ewidentny znak, że jego samopoczucie uległo poprawie. Po badaniach kontrolnych okazało się, że bebenek nie jest uszkodzony i Baks na szczęście nie będzie mial problemów z zachowaniem równowagi.

img_4226