04/19/2015

Nareszcie!

Category: dziecko i kot,kot,kot perski — admin @ 08:31

Drodzy czytelnicy naszego bloga,

Kiedyś pisaliśmy jak różnie zachowują się nasze dzieci w stosunku do Baksa. W tym tygodniu coś się zmieniło. Nasz starszy syn jakby wreszcie zrozumiał i wziął sobie do serca nasze rady. Może też widok młodszego syna przytulającego kota, tak na niego wpłynął? Nareszcie zrozumiał, jak powinien przytulać i głaskać Baksa, by ten z przyjemnością mu na to pozwalał.

 

IMG_7623

To cudowny widok, gdy nasz wiecznie naładowany energią syn, w tych niewielu momentach uspokaja się i delektuje pieszczotami z kocurem. Dopiero teraz dane mu jest przeżyć mruczenie kota, ponieważ obchodzi się z nim wystarczająco łagodnie. Taki był z tego dumny, że cały dzień o tym opowiadał.

Baks był szczególnie zaskoczony tą miłą zmianą w zachowaniu naszego potomka. W nagrodę dał mu nawet na koniec małego buziaka!

Mamy nadzieję, że nasze dzieci poprzez życie w domu ze zwierzętami, nauczą się respektu i brania za nie odpowiedzialności.

 

IMG_7625

 

 

Pozdrawiamy z Oberpfalz!

04/01/2015

Rośnie drugi miłośnik kotów!

Category: Allgemein,dziecko i kot — admin @ 12:51

Nasz drugi syn skończy niedługo 1,5 roku i już widać, że bardzo kocha zwierzęta. Gdy tylko na ulicy czy w telewizji zobaczy ptaka, psa czy inne zwierzę jest wielki krzyk i pokazywanie. Swojego kocura przytula, głaszcze, całuje i karmi. Nawet w ogródku spacerują razem. Czasem nawet urządzaja gonitwy przełajowe ;-) Kocur nie narzeka, wiem, że jakby miał dość, to poprostu wstałby i sobie poszedł. A on, no cóż- znosi cierpliwie wszelkie oznaki miłości naszego syna.

Oto dowody :-)

 

Pozdrawiamy z Oberpfalz!

 

IMG_7401

IMG_7404

03/12/2013

Czas karmienia!

Category: dziecko i kot,kot,kot perski — admin @ 09:05

Nasz synek poprostu uwielbia Baksa. Tak bardzo, że ostatnio go nieźle utuczył. Co chwila chce go dokarmiać i z wielkim zaangażowaniem idealnie układa mu mokrą karmę na talerzyku. Jeżeli kocur nie ma właśnie ochoty na jedzenie-nic nie szkodzi-Daniel bierze go na ręce i zanosi do miski.;-) Na szczęście kocur jest bardzo cierpliwy i nawet nie daje po sobie poznać, że wcale a wcale nie ma ochoty na pobyt na rękach i smakołyki. Ale jednak zanadto się przed tym nie broni,bo ostatnio przytył 1,5 kg! Czas właczyć dietę ;-) Tylko jak tu wytłumaczyć dwulatkowi, by przestał dogadzać kotu?IMG_3397

11/21/2012

Koty i pojawienie się dziecka w rodzinie

Category: Allgemein,dziecko i kot,kot,kot perski — admin @ 07:54

Chciałabym w tym miejscu podzielić się z wami moimi doświadczenia związanymi z kotami i niemowlętami, a także małymi dziećmi.Przed powiekszeniem rodziny, żyliśmy kilka lat sami, z dwoma perskimi kotami, fretką i dużym akwarium. Ale nastąpiła taka chwila, że zapragnęliśmy dziecka. Wiązało się to z wieloma obawami. Jak się okazało bezpodstawnymi. Nigdy jednak nie rozważaliśmy oddania naszych zwierząt-dla nas to członkowie rodziny, z którymi jest się do samego końca. Nastawiliśmy się jednak na początkowe problemy (zazdrość,siusianie kotow po kątach-reakcja na zmiany itp). Jednak nasze koty miło nas zaskoczyły.

Proces przyzwyczajania naszych kotów do dziecka, rozpoczęliśmy jeszcze w szpitalu. Moj maż zanosił kotom codziennie użyte ubranka dziecka i dawał im do powąchania, kładł w łóżeczku itp. Jak wróciliśmy razem do domu, koty nie były więc zaskoczone, ponieważ poznały już zapach dziecka.

Zachowanie kotów w stosunku do noworodka

Oba koty zareagowały kompletnie inaczej. Baks od początku bardzo się interesował co robimy z małym, śmieliśmy się, że patrzył nam na ręce. Daniel od początku nie lubił przewijania i przebierania.Zawsze przy tym marudził i płakał.Nasz kocur próbował go uspokoić,wskakiwał na komode do przewijania i miałcząc trącał dziecko noskiem.

Maja cieżko przeżyła mój nagły brak czasu dla niej. Kilka tygodni była smutna, omijała małego.Nie pokazywała agresji, raczej smutek i rezygnacje. To był dla mnie znak, że muszę  jej to jakoś wynagrodzić. Starałam sie wygospodarować czas na pieszczoty. Maja szukała towarzystwa dziecka, tylko jak ono spało, albo było karmione. Kotka nie lubi hałasu i chaosu, wiec starała się go unikać. Jednak jak dziecko było spokojne, to Maja z chęcią przebywała w jego towarzystwie, grzała je swoim ciałem.

Nasze obawy się nie potwierdziły

W naszym kręgu znajomych krążyły historie o zaduszeniu dziecka przez koty czy też o zachłyśnięciu sie futrem kota. Choć nie wierzymy w podobne historie, to ze względów czysto higienicznych, nie chcieliśmy, by koty spały z małym z lóżku.

Dlatego ucieszyliśmy się, gdy po początkowych próbach wskakiwania do łóżeczka dziecka,obwąchiwania i oblizywania ,-), koty z czasem zaprzestały tych praktyk.

Z czasem zmieniło się to, ale Daniel miał juz kilka miesięcy i nie stanowiło to dla nas już problemu. Czasem zdarzy się, że któryś z kotów śpi z naszym synem. Ale zawsze kładą się w jego nogach i uważają by nie zrobić mu krzywdy.W przeciwieństwie do mojego syna, który ma prawie dwa latka i jest nadal zbyt gwałtowny w stosunku do naszych kotów. Nosi je na rękach, przytula zbyt mocno, całuje.Choć jego ”pieszczoty” są z pewnością średnio przyjemne dla naszych kotów, to jeszcze nigdy nie zadrapały, nie prychnęły, nie ugryzły. Ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy kot ma tyle cierpliwości i być może szybciej nauczy dziecko właściwego postępowania ze zwierzętami.

Baksa nazywamy strażnikiem. Jest niesamowitym kotem, pod wieloma względami. Nie tylko pozwala dziecku na totalnie wszystko, to jeszcze wskoczyłby za nim w ogień, jeżeli byłoby to konieczne. Bedąc z moim synem w ogródku, chodzi za nim, pilnuje i odstrasza cokolwiek i kogokolwiek, co uzna za zagrożenie. Ostatnio mój syn głaskał przez płot pieska sasiadów. Coś musiało zaniepokoić mojego kota, bo przybiegł galopem z drugiego końca ogrodka i …..zaczal prychać, syczeć i probować podrapać przez płot owego nie mającego złych zamiarów psa. Musiałam siła go powstrzymywać, ponieważ przeskakiwał już przez płot i chciał skoczyć na czworonoga. I podobnie zachowuje się w stosunku do np. owczarka niemieckiego.Odwaga mojego kocura nie zna granic ,-) Co ciekawe, zachowuje się tak tylko w ogródku.

Taka mała refleksja- może też oczekujecie na dziecko i macie podobne obawy. Mogę was uspokoić, po doświadczeniach własnych i naszych znajomych. Warto przeczekać, poczekać na oswojenie się kotów z nowych członkiem rodziny.Dać im czas a jednocześnie nie odtrącać i nadal mocno kochać a z czasem wszystko się ułoży.

08/10/2012

Baks -strażnik naszego synka

Category: Allgemein,dziecko i kot — admin @ 07:05

Jeżeli nadal nękają was obawy,jak wasze koty przyjmą nowego członka rodziny-spójrzcie na Baksa.Chroni małego przed psami,towarzyszy mu przy każdym pobycie w ogródku.Dziwi mnie to,bo Daniel raczej delikatny nie jest i daje się Baksowi we znaki.

01/26/2012

Strzyżenie kotów długowłosych

Witam,przyjaciele kotów!

w związku z dużą ilością emaili, na temat strzyżenia kotów, opisanego na naszej stronie,postanowiłam odpowiedzieć na parę z nich.

Na początku zwrócę uwagę, że maszynka do golenia ludzkich włosów nie nadaje się do golenia kotów.Włos kota jest delikatniejszy, ma inna strukturę w porównianiu do włosa ludzkiego. Dlatego też, wspomniane wcześniej maszynki nie sa w stanie obciąć kocią sierść. Włos kota poprostu zostanie wciągnięty do maszynki i w najgorszym wypadku wyrwany, lub maszynka poprostu się zatnie czy też zepsuje.

 

Dlatego też, ważne jest, by używać do strzyżenia przeznaczonych do tego specjalnych urządzeń. Szczególnie przy sfilcowanym futrze bardzo ważne jest, by użyć dobrze wybranych do tego ostrzy. Przy tym trzeba zwracać uwagę na to,by maszynka miała duże odstępy między ostrzami. Jedynie przy kołtunach należy używać ostrzy o bardzo małych odstępach 1/10 mm.

Jak łatwo futro podda się procesowi strzyżenia, w dużej mierze zależy od stopnia jego zaniedbania i sfilcowania .Pomijam fakt, że najlepszą metodą na piękne futro jest systematyczna i konsekwentna jego pielęgnacja. Jednak wiem, że różne są sytuacje, różne koty i czasem maszynka może okazać się nieodzowna. Jeżeli zwierzę ma sfilcowane  futro i konieczne jest ogolenie prawie do skóry (zostaje 5-7 centymetrowy jeżyk) koniecznym jest użycie ostrza o odstępie 5-7 cm między ,,zębami,,. Jeżeli chcemy tylko ułatwić sobie pielęgnację kota i postanowiliśmy tylko skrócić futro, należy użyc nakladki na ostrze o interesującej nas długości. Warto jednak pamiętać, by futro było wyczesane i nie mialo sfilcowań.

Baks nach dem Scheren

Różnice pomiędzy maszynkami są często ogromne. Osobiście jestem zadowolona tylko z jednej, której używam do tej pory. Jest to Moser max45 .Na rynku można znaleźć wiele tańszych modeli, jednak my wypróbowaliśmy kilka i zostaliśmy przy Moserze. Jeżeli macie ochotę na jeszcze lepszą marke, szczerze polecam marke aesculap.

Kupno maszynki zwróciło się najpóźniej po narodzinach naszego syna, od kiedy to mamy mniej czasu na pielęgnację naszych 14 letnich kotów. Poza tym, jako roczne dziecko,nasz syn uwielbia ciągnąć koty za futro i by je uchronić przed naszym małym terrorystą, skróciliśmy im futro.

Jednakże, kot perski jest najpiękniejszy,gdy może się poszczycić długim, zadbanym, jednabistym futrem! I użycie maszynki powinniśmy traktować jako ostateczność. Czasem w cieżkim okresie, możemy sobie w ten sposób pomoc, bo jednak pers z krótkim futrem jest lepszy niż z futrem sfilcowanym, ale nie powinniśmy robić tego nadgminnie. Także w przypadku, gdy pielęgnacja futra kompletnie nas przerosła i rozważamy nawet oddanie naszego przyjaciela (co wiązałoby się dla kota z przeogromnym stresem i nie wiadomo jakim losem,pomijając fakt, że my jako przyjaciele zawiedlibyśmy na całej linii….) warto najpierw rozważyć regularne strzyżenie zamiast ucieczkę od problemu.

Pozdrawiam

Kasia

04/06/2010

śmieszny film z kociakiem!

Category: dziecko i kot,kot — admin @ 07:46

Dziecko i kot